Co to jest zimne szlifowanie?

Zimne szlifowanie lub zimny szlif to określenie na szlifowanie z użyciem materiałów ściernych ograniczających przegrzewanie się szlifowanego materiału. Najczęściej spotyka się to określenie przy szlifowaniu stali stopowych (np. nierdzewnych).

W trakcie szlifowania stali powstają bardzo duże siły a co za tym idzie – miejscowo bardzo wysokie temperatury, które mogą naruszyć strukturę metalu i tym samym zmienić jego właściwości. Szczególnie dotyczy to stali nierdzewnych i kwasoodpornych – których przegrzanie w trakcie szlifowania może spowodować, iż z biegiem czasu zaczną korodować.

Ochrona przed przegrzaniem to w dużej mierze połączenie umiejętności, narzędzi oraz doboru odpowiedniej prędkości szlifowania.

Szlifierki taśmowe

W znacznej większości przypadków pasy bezkońcowe do „zimnego szlifu” są to pasy z tzw. korundu ceramicznego (potocznie nazywane ceramicznymi) który posiada bardzo ostre ziarna i tym samym ogranicza powierzchnię styku z metalem oraz działające na powierzchnię siły (tym samym ograniczając wydzielane poprzez tarcie ciepło).

Przy obróbce stali stopowych, tego typu pasy i tak są najczęściej wybierane ze względu na ponadprzeciętną trwałość oraz wysokie tempo szlifowania. Większość producentów chwali się również specjalną powłoką, która pozwala na lepsze odprowadzanie ciepła w trakcie szlifowania, aczkolwiek brak w jest dostępnych materiałach informacji jakie to są substancje oraz jaką mają skuteczność.

Szlifierki kątowe

Dobre szlifierki kątowe posiadają regulację obrotów przez co mamy kontrolę nad ilością wydzielanego ciepła i szybkości pracy.