Jakim papierem ściernym szlifować gips szpachlowy

Jeżeli użyliśmy gipsu szpachlowego lub gotowej masy naprawczej to zasklepienia nierówności albo dziury w ścianie – trzeba ją wyrównać aby zlicować naprawione miejsce z resztą sciany.

Dobór papieru ściernego zależy przede wszystkim jak bardzo nierówna jest naprawiona powierzchnia – jeżeli dziura była nieduża to najprawdopodobniej samo pociągnięcie szpachelką wyrównało gips z resztą ściany. Drobne korekty ew. można zrobić papierem o granulacji P120-P150.

Większy problem robi się, gdy gipsem odbudowujemy duże ubytki i dziury – tutaj najczęściej trzeba nałożyć kilka grubych warstw i naprawione miejsce mocno odstaje grubością od reszty ściany. Aby wyrównać takie miejsce, najlepszy jest papier ścierny o granulacji P60. Taka gruba granulacja pozwoli na szybkie usunięcie dużej ilości zbędnego gipsu bez konieczności nadmiernego dociskania papieru do ściany (i bolących po chwili rąk).

 

Wadą granulacji P60 jest to, iż zostawia duże i widoczne rysy. Na sam koniec pracy warto zostawić bardzo nieduży naddatek szpachli i wyrównać go do końca już drobniejszą granulacją – P120 lub P150

Uwaga! Warto użyć pacy do szlifowania na którą zakłada się papier ścierny, klocka szlifierskiego lub ostatecznie kawałka drewna lub twardej kuchennej gąbki która będzie podpierać papier ścierny przy szlifowaniu. Dzięki temu nacisk rozłoży się równomiernie i nie powstaną widoczne pod światło wgłębienia w miejscach gdzie nasze palce silniej dociskały papier.