Szlifowanie żywicy epoksydowej – zapycha się papier ścierny

Najczęstszym problemem związanym ze szlifowaniem żywic epoksydowych za pomocą szlifierek jest zapychanie się papieru ściernego.

Zbierający się pył z żywicy, pod wpływem wydzielanego przy szlifowaniu ciepła zbryla się w twarde grudy zaklejające powierzchnię ścierną – przez co szlifowanie jest mocno utrudnione lub niemożliwe. Powoduje to przestoje w pracy oraz dodatkowe wydatki na papier ścierny (najczęściej w postaci krążków do szlifierek mimośrodowych).

Zapchany żywicą krążek ścierny (C) Dave Scott 

Problemu w całości nie da się wyeliminować, ale można go w dużym stopniu ograniczyć:

  • Jeżeli masz szlifierkę z regulowaną prędkością, zmniejsz obroty – najlepiej do minimum
  • Użyj grubszego papieru ściernego, za to dociskaj szlifierkę bardzo delikatnie. W większości przypadków to sam cieżar szlifierki powinien być źródłem nacisku (chyba, że szlifujesz w pionie lub pod kątem)
  • Zastanów się czy możesz usprawnić odsysanie pyłu przez szlifierkę – odkurzacz doczepiony do szlifierki do żelazny standard
  • Zrób próby z innym papierem ściernym – krążki do szlifierek mimośrodowych, produkowane przez markowych producentów często posiadają specjalne powłoki, które sprawiają iż mniej zapychają się pyłem.
  • Jeżeli szlifujesz duże i płaskie powierzchnie, być może lepiej się sprawdzi niedroga szlifierka taśmowa. Ta taśmie szlifierskiej ciepło rozprowadza się na większej powierzchni oraz jest lepiej odprowadzane – przez co nie będzie przegrzewać i rozmiękczać żywicy.
  • Za pomocą szczotki (najlepiej drucianej) delikatnie usuwaj co pewien czas zalegający na papierze ściernym pył, który nie został zassany przez szlifierkę – jeszcze zanim stopi się on w grudki.