Jak wymienić rzep w szlifierce mimośrodowej – krótki poradnik

Gdy papiery ścierne zaczynają same z siebie odpadać od dysku w szlifierce – to jeden ze znaków, że jego życie zbliża się ku końcowi. Czasem nawet fabrycznie nowe rzepy w tanich szlifierkach mogą być słabej jakości – a dreptanie na drugi koniec warsztatu po krążek który odleciał po włączeniu zasilania bywa za każdym razem coraz mniej zabawne.

W niektórych przypadkach wystarczy dobrze odkurzyć tarczę w szlifierce – możliwe, że źródłem problemu jest po prostu pył i brud. Gdy to nie pomaga, opcje są dwie – kupno nowego dysku do konkretnego modelu lub naklejenie nowego rzepu. Nowy rzep naprawczy to koszt zazwyczaj od kilku do kilkunastu PLN, nowy dysk to przynajmniej kilkadziesiąt lub kilkaset złotych w zależności od modelu szlifierki.

Poniższy poradnik przedstawia jeden ze sposobów jak w miarę szybko nakleić nowy rzep naprawczy do dysku szlifierki mimośrodowej. Rzepy naprawcze posiadają fabrycznie nałożony klej, tak więc cały proces polega na usunięciu starego rzepu i wyczyszczeniu tarczy w szlifierce oraz precyzyjne nałożenie nowego rzepu aby wszystkie otwory pokrywały się z tarczą.

1. Usunięcie starego rzepu

Fabrycznie nowe tarcze szlifierskie mają nitki rzepu bezpośrednio zespolone z gumowym podłożem, a nie naklejone – tak więc nie da się ichw żaden prosty sposób podważyć ani odkleić. Pozostaje zeszlifowanie za pomocą papieru ściernego – co przy okazji oczyści i wyrówna spód takiej tarczy.

Aby zeszlifować stary rzep można postawić szlifierkę na papierze ściernym i ją włączyć – jedyny problem jest taki, iż większość papierów ściernych słabo radzi sobie z miękkimi tworzywami sztucznymi. Warto użyć papieru wodnego na bazie węglika krzemu – o granulacji P80 lub P60. Jeżeli masz dostęp jedynie do zwykłego papieru ściernego (np. do drewna) – im grubsza granulacja tym lepiej.

Wymiana rzepu w szlifierce mimośrodowej
Zdarcie starego rzepu nie jest łatwe

 

Zdarcie nitek starego rzepu wymaga czasu i cierpliwości – jeżeli masz dostęp do szlifierki taśmowej, to czasami da ona lepszy efekt – trzeba tylko dobrze pilnować aby powierzchnia dysku pozostała równa.

Gdy nie zeszlifujemy wszystkiego do końca istnieje szansa, że klej nie chwyci równo a nowy rzep po pewnym czasie zacznie się odwarstwiać. Nie warto się śpieszyć.

2. Naklejenie nowego rzepu

Naklejenie nowego rzepu nie jest przesadnie trudne – odrywamy folię zabezpieczającą klej i dociskamy nowy rzep do tarczy – warto na ok 30 minut postawić szlifierkę stopą do dołu aby klej zdążył dobrze chwycić.

Sporej gimnastyki wymaga jednak dopasowanie otworów w rzepie do tych w szlifierce – tutaj z pomocą przychodzi prosty trik – mianowicie włożenie w otwory dysku kołków stolarskich o średnicy 8 mm. Takie otwory są w szlifierkach 125 mm – przy innych szlifierkach być może trzeba będzie dopasować kołki o innej średnicy lub inny materiał.

Wymiana rzepu w szlifierce mimośrodowej
Prosty trik z kołkami do drewna
5 6 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments