Którą stroną mocuje się w szlifierce tarczę do cięcia metalu?

W ciągu ostatniego roku dostałem kilka pytań tego typu – czy tarcze do cięcia metalu montuje się w szlifierce kątowej etykietą do góry, czy etykietą do dołu? Ponoć w wielu warsztatach jest to temat gorących sporów, niemal tak ważnych jak to, która partia polityczna mniej kradnie 😉

Temat jest dość ciekawy – spędziłem nad nim sporo czasu i chciałbym się podzielić znalezioną wiedzą. Z oczywistych względów skupiamy się tutaj na najpopularniejszych tarczach prostych – tzw. typ 41

W skrócie: Sposób montażu nie ma żadnego znaczenia.

Każdy aspekt tarcz czy ściernic jest dokładnie opisany przez odpowiednie normy – głownie ISO 525 („Narzędzia ścierne spojone – Wymagania ogólne„) oraz EN 12413 („Wymagania bezpieczeństwa dotyczące narzędzi ściernych spojonych„).

Każda tarcza produktowana, czy sprzedawana w Europie musi spełniać te normy. Nad ich spełnianiem czuwa organizacja FEPA – Federation of European Producers of Abrasives (Federacja Europejskich Producentów Materiałów Ściernych). Zgodnie z w.w normami – sposób mocowania ściernic musi być albo wymuszony konstrukcją szlifierki albo oznaczony przez producenta na etykiecie ściernicy.

Konstrukcja szlifierki kątowej ani jej zacisku nie narzuca sposobu montażu tarczy prostej – na etykietach tarcz nie ma również strzałek ani dodatkowych oznaczeń lub uwag dotyczących montażu. Stąd prosty wniosek, iż montaż etykietą do góry jak i do dołu jest tak samo prawidłowy.

Aby mieć 100% pewność napisałem też do działu technicznego jednego z bardziej znanych producentów tarcz (niestety nie zgodzili się na podanie ich nazwy w kontekście tego artykułu). Oto odpowiedź:

Wszystkie normy i ulotki bezpieczeństwa nie zawierają informacji na ten temat ponieważ strona montażu przy typie 41 nie ma znaczenia. To czy etykieta lub metalowa tulejka będzie do góry czy do dołu nie ma wpływu na pracę ściernicy. (…) Podczas mocowania należy zwrócić uwagę na płaską powierzchnię styku pomiędzy tarczą a kołnierzem (szlifierki – przyp. red.).

Poniżej przytaczam kilka argumentów „specjalistów” oraz proste odpowiedzi na ich zabobony:

  • należy montować tarczę metalowym pierścieniem otworu tarczy do góry” – jest to błędne rozumowanie, gdyż wiele tarcz nie ma takich osłon lub posiada je z dwóch stron. Dodatkowo tarcze wypukłe do cięcia i szlifowania (typ 42 i typ 27) posiadają najczęściej pierścień z jednej strony – i to tej, która siłą rzeczy jest skierowana „do dołu” (do szlifierki), gdyż inaczej nie da się ich fizycznie zamontować.
  • „zawsze etykietą do góry” – tutaj argumentacja jest podobna, w tarczach wypukłych jak np. T27 czy T42 etykieta siłą rzeczy musi być skierowana „do dołu”, podobnie zresztą jak np. w ściernicach garnkowych.

 

Przy okazji bardzo gorąco polecam ulotkę z informacjami na temat bezpiecznego cięcia i szlifowania na szlifierkach kątowych. Bądźcie bezpieczni – i noście okulary ochronne 🙂

Żródło zdjęcia: reddit.com

4.2 5 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments