Jaka szlifierka mimośrodowa i oscylacyjna? Krótki poradnik

Wybór szlifierki oscylacyjnej lub mimośrodowej nie jest łatwym zadaniem – aby kupić dobry model i nie przepłacić zazwyczaj trzeba spędzić sporo czasu w Internecie przeglądając komentarze użytkowników i katalogi producentów.

Podstawowe kryteria wyboru tego typu szlifierek to:

 • rozmiar stopy szlifierskiej
 • skok i liczba oscylacji na sekundę
 • moc silnika
 • waga
 • odporność szlifierki (w tym łożysk) na zapylenie
 • ogólna jakość wykonania i awaryjność

Kryterium o którym zazwyczaj się nie wspomina jest rodzaj materiałów ściernych z których korzysta konkretna szlifierka. Są to materiały eksploatacyjne, które będziemy systematycznie kupować – a od typu szlifierki zależy czy będziemy zmuszeni wydawać na nie dużo pieniędzy, czy jednak będą to materiały relatywnie tanie. A tutaj cena niekoniecznie musi iść za jakością.

W branży narzędziowej panuje niestety moda zapoczątkowana przy drukarkach komputerowych – same drukarki są sprzedawane tanio, jednak głównym źródłem zysku są dla producenta tusze i tonery do nich.

Niektórzy producenci szlifierek – głównie tych tańszych (choć nie zawsze) oferują maszyny korzystające z krążków, arkuszy czy trójkątów na papier ścierny w niestandardowych rozmiarach czy układach otworów, a jedynymi dystrybutorami pasujących materiałów są….oni sami. Ceny oczywiście są adekwatne do sytuacji i ten sam krążek, tylko dlatego że ma otwory odpylające w nieco innym miejscu, jest 4-6 razy droższy niż krążek standardowy (innego producenta i nierzadko lepszej jakości).

Co kupować?

Poniżej prezentujemy przykłady materiałów ściernych do szlifierek w standardowych formatach – czyli takich, które są produkowane przez wielu producentów. Dzięki formatom standardowym mamy większy wybór co kupić – a dzięki konkurencji na rynku ceny są niższe.

 

Krążki 125 mm – na rzep

Krążki 125 mm produkowane są w 2 podstawowych formatach – czyli krążkach bez otworów oraz krążkach z 8 otworami (tzw. format GLS5). Na polskim rynku nie ma żadnych problemów z ich dostępnością i każdy szanujący się producent i dystrybutor ma je w swojej ofercie. Większość sprzedawanych szlifierek mimośrodowych 125 mm zaprojektowana jest do pracy z krążkami na 8 otworów.

krążek ścierny bez otworów krążek 125 mm, 8 otworów
Krążek 125 mm bez otworów Krążek 125 mm z 8 otworami – GLS5

 

Krążki 150 mm – na rzep

Krążki 150 mm występują w 3 podstawowych formatach:

 • 6 otworów (tzw. format GLS3)
 • 9 otworów (tzw. format GLS1)
 • bez otworów – brak otworów odpylających w szlifierkach 150 mm jest dość rzadko spotykany, najczęściej stosuje się takie krążki przy szlifowaniu podłóg za pomocą specjalistycznych szlifierek. Wyprodukowanie krążka w takim formacie nie jest dużą filozofią, więc zazwyczaj są dostępne na zamówienie u dystrybutorów. Na polskim rynku w stałej ofercie ma je np. firma Klingspor oraz Norton.
Krążek ścierny 150mm, 6 otworów GLS3 krążek ścierny 150mm, 9 otworów GLS1 krążek ścierny bez otworów
Krążek 150 mm z 6 otworami – GLS3 Krążek 150 mm z 9 otworami – GLS1 Krążek 150 mm bez otworów

 

Dylematem może być wybór pomiędzy szlifierką na 6 otworów na szlifierką na 9 otworów. Wg. opinii przewijających się przez fora internetowe stolarzy i lakierników samochodowych – układ 9 otworów zapewnia nieco lepsze odprowadzanie pyłu.

 

Krążki 225 mm – na rzep

Krążki 225 mm stosowane są głównie w szlifierkach do gipsu (tzw. żyrafach). Standardowe formaty to:

 • 8 otworów – czasami trafiają się krążki z dodatkowym otworem pośrodku (też będą pasować). Tutaj należy zwrócić uwagę na odległość otworów od środka krążka. Niektórzy producenci oferują szlifierki z 8 otworami na znacznie większym promieniu – a te już nie są standardowo produkowane i mogą być droższe.
 • 10 otworów

Czasami w sprzedaży pojawiają się krążki „uniwersalne”, które mają naniesione otwory w obu formatach naraz (10 otworów dalej środka i 8 otworów bliżej środka).

Krążek ścierny 225 mm - 10 otworów Krążek ścierny 225 mm - 8 otworów
Krążek ścierny 225 mm – 10 otworów

Krążek ścierny 225 mm – 8 otworów

+  otwór centrujący (opcjonalny)

 

W wielu sklepach (głównie marketach budowlanych) popularne są szlifierki do gipsu 180 mm – jednak tutaj wybór krążków jest ograniczony i zazwyczaj są one dość drogie.

 

Delty/trójkąty ścierne  – na rzep

Trójkąty ścierne produkowane są w 2 popularnych formatach – 96×96 mm oraz 100×150 mm. Niektórzy producenci szlifierek podają błędnie formaty zbliżone – np. 97×97 mm lub 101×149 mm, ale milimetrowe różnice nie mają tutaj żadnego znaczenia. Dużą uwagę trzeba zwrócić na rozkład otworów w takich trójkątach gdyż część szlifierek posiada niestandardowe.

Popularne układy otworów to:

 • delty 96×96 mm – 6 otworów na planie okręgu
 • delty 100×150 mm – 7 otworów w 2 rzędach.
 trójkąt ścierny - delta 96x96 mm trójkąt ścierny - delta 100x150 mm
 Delta 96×96 mm – 6 otworów Delta 100×150 mm – 7 otworów

Na co zwracać uwagę?

Poniżej prezentujemy kilka przykładów urządzeń, których eksploatacja może być znacznie droższa ze względu na fakt, iż korzystają one z niestandardowych formatów lub rozmiarów materiałów ściernych.

a) Graphite 59G347

Szlifierka mimośrodowa Graphite 59G347 posiada dwie wymienne stopy szlifierskie – 125 mm oraz 150 mm z 8 otworami odpylającymi. O ile krążki 125 mm z 8 otworami są bardzo popularne, o tyle krążki 150 mm z 8 otworami (tzw. układ GLS2) nie są w seryjnie dostępnie w Polsce. Tego typu krążki dostępne są jedynie w oficjalnej dystrybucji marki Graphite – w ograniczonym zakresie i znacznie wyższych cenach. Np. krążki oznaczone jako 55H804 (P80) do drewna kosztują ok 1.60 – 2 PLN za sztukę (październik 2016, średnia cen z ceneo i allegro) w momencie gdy dobrej jakości krążki Norton H216 150mm z 9 otworami kosztują maksymalnie 0,91 PLN.

 

szlifierka-mimosrodowa-graphite-59g347-46055 krazki-scierne-125mm-k120-z-otworami-3szt-graphite-57h788-50264  101_1522
 Szlifierka Graphite 59G347 Krążki ścierne Graphite – 150 mm, 8 otworów

Tarcza 150 mm szlifierki Graphite (źródło:

jaktozrobilemwgarazu.pl)

 

b) Ryobi EMS180RV

EMS180RV jest wielofunkcyjną szlifierką oscylacyjną – niedrogą (poniżej 200 PLN) oraz dostępną w wielu sklepach i marketach budowlanych. Z jednej strony ma dużo pozytywnych recenzji dotyczących swojej jakości – z drugiej strony ma poważną wadę nad którą warto się zastanowić.

Otóż szlifierka ta używa bardzo niestandardowych formatów papieru ściernego – 168×100 mm oraz 185×92 mm z jeszcze bardziej niestandardowymi układami otworów. Dzięki temu praktycznie niemożliwe jest kupno materiałów ściernych do tej szlifierki innych niż te z oficjalnej dystrybucji producenta (oznaczane m.in kodem SMS30A).

Co gorsze sprzedawane są one w kompletach – jeden komplet SMS30A zawiera np. 4 sztuki papieru typu delta o granulacji P80, 3 sztuki P100, itp. Tak więc szlifując głównie np. granulacją P100 będziemy mieli w szufladzie bardzo dużo niepotrzebnego nam papieru o innych granulacjach – za który zresztą przepłacimy ok 3-4 razy bo tyle wynosi w przeliczeniu różnica w cenie pomiędzy oficjalnymi papierami Ryobi a każdym innym standardowym papierem do szlifierek oscylacyjnych. Jeden zestaw ok. 20 arkuszy papieru do tej szlifierki to koszt ok. 30 PLN (dla ścisłości – niewielkich pasków palcowych w zestawie nie bierzemy pod uwagę).

 

 szlifierka ryobi ems180rv  papier ścierny ryobi sms30a
 Szlifierka Ryobi EMS180RV  Oraz zestaw bardzo nietypowych papierów ściernych do niej

 

c) Festool

Szlifierki Festool są narzędziami z wyższej półki – znacznie wytrzymalszymi, droższymi i tym samym przeznaczonymi dla profesjonalistów oraz zaawansowanych amatorów. Większość szlifierek tej firmy stosuje własne układy otworów odpylających w krążkach i deltach.

Wg. naszej wiedzy jedynie szlifierki mimośrodowe 150 mm, np. ETS 150 mogą pracować alternatywnie z użyciem standardowych krążków 150mm/9 otworów (typowe krążki Festool 150 mm mają 17 otworów, tzw. układ GLS51).

festool_ps33bk_150mm_1
Krążek 150 mm z otworami w układzie Festool (17 otworów)

 

Wg. firmy Festool inne rozkłady otworów w krążkach mają na celu usprawnienie odciągania pyłu przez szlifierkę – w szlifierkach o rozmiarze stopy 150 mm, środkowy zestaw otworów wydmuchuje powietrze, zaś zewnętrzny układ otworów je zasysa – wraz z pyłem powstałym przy szlifowaniu.

W przypadku szlifierek mimośrodowych Festool 125 mm oraz szlifierek oscylacyjnych delta – nie mamy informacji, czy inne układy otworów rzeczywiście mają jakiś wpływ na jakość szlifowania. Niemniej w ich wypadku jesteśmy zmuszeni korzystać jedynie z oryginalnych, dość drogich, materiałów ściernych firmy Festool lub nielicznych zamienników dostępnych czasami w sklepach internetowych w Polsce.

 

krążek festool 125 mm krążek 125 mm, 8 otworów
Krążek 125 mm z otworami w układzie Festool (9 otworów) Dla porównania standardowy krążek 125 mm z 8 otworami

 

trójkąt ścierny - delta 96x96 mm
Trójkąt ścierny (delta) 96×96 mm z układem otworów Festool Trójkąt ścierny (delta) 96×96 mm ze standardowym układem otworów

 

Na plus na pewno trzeba przyjąć, iż popularność marki Festool sprawiła, iż z kupnem krążków i delt do szlifierek nie ma większych problemów, choć oczywiście wszystkie pochodzą z jednej dystrybucji – co ma wpływ na wyższą cenę. Dodatkowo do wyboru mamy kilka serii materiałów ściernych (np. Rubin, Granat) – przeznaczonych do różnych zastosowań (drewno, metale, lakiery, itp).

Jak widać przed zakupem warto poświęcić chwilę czasu na sprawdzenie, czy poza kosztem szlifierki nie będziemy ponosić wydatków na materiały ścierne do niej większych niż byśmy się spodziewali 🙂

 

5 1 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments