Nasyp zamknięty i otwarty w papierze ściernym

Jednym z podstawowych parametrów od których zależy jakość pracy z danym materiałem ściernym jest rodzaj nasypu. Ogólna klasyfikacja dzieli je na trzy grupy: otwarty, półotwarty i zamknięty.

Nasyp otwarty

W którym ziarno ścierne pokrywa podłoże w ok. 50%  powierzchni. Relatywnie duże odległości pomiędzy ziarnami pomagają w szybkim odprowadzeniu pyłu lub drobin obrabianego materiału oraz. Dzięki temu unikamy efektu „zapychania” się papieru ściernego i wygodniejszą pracę. Oczywiście odbywa się to kosztem dłuższej obróbki, gdyż ze względu na mniejszą ilość ziarna wydajność danego materiału oraz jego dokładność jest mniejsza.

Aby ograniczyć zapychanie, czołowi producenci (jak np. Mirka, Klingspor czy Saint-Gobain/Norton) w niektórych swoich produktach pokrywają ziarno ścierne dodatkową warstwą stearynianiu – przez co pył jest lepiej odprowadzany i nie zbiera się pomiędzy ziarnami. Diagram ilustrujący takie rozwiązanie można zobaczyć we wpisie poświęconym granulacji papieru ściernego

Generalnie zaleca się używanie materiałów z nasypem otwartym jedynie w przypadku, gdy rzeczywiście jest to konieczne – np. gdy obrabiany materiał jest miękki, np. przy z drewnem takim jak sosna, świerk, jodła lub metalami takimi jak mosiądz, brąz, miedź czy niektóre stopy aluminium. Gdy powierzchnie pomiędzy ziarnami ściernymi szybko się zapychają, na powierzchni zacznie się odkładać warstwa z drobinami obrabianego materiału. Praca z takim materiałem ściernym, głównie maszynowa, może uszkodzić powierzchnię lub ją przypalić – znane są też przypadki tak wywołanego pożaru.

Do zastosowań mocno pylących (np. szlifowanie gipsów i tynków), zamiast papieru ściernego warto rozważyć użycie specjalistycznych siatek ściernych.

nasyp otwartynasyp zamknięty

Nasyp otwarty (po lewej) oraz nasyp zamknięty (po prawej).

Nasyp zamknięty

W nasypie zamkniętym, w odróżnieniu od nasypu otwartego, ziarna ścierne pokrywają 100% podłoża. Materiały ścierne tego typu posiadają największą wydajność i używane są do materiałów twardych – np. drewna liściastego, lakierów oraz twardych metali. Jego użycie zapewnia bardzo dużą dokładność wykończenia obróbki, posiada też najdłuższą żywotność. Zazwyczaj – jeżeli producent tego wyrażnie nie zaznaczył –  większość papierów ściernych i płócien ściernych jest wykonana w technologii nasypu zamkniętego.

Nasyp półotwarty

W tego typu materiałach pokrycie ziarnem wynosi ok. 80-90%. Dla większości użytkowników jest to rozwiązanie uniwersalne, zalecane do szlifowania metali kolorowych, drewna, czy tworzyw sztucznych.

 

Prawa autorskie grafiki: (C) ARC ABRASIVES – www.arcabrasives.com
Zdjęcie tytułowe (C) Commander, U.S. 7th Fleet, CC-By-SA

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments