Szlifowanie drewna szlifierką kątową

Szlifierka kątowa większości osób kojarzy się jedynie z cięciem i szlifowaniem metalu. W niektórych przypadkach może ona jednak bardzo dobrze posłużyć do obróbki drewna – zwłaszcza, gdy nie potrzebujemy dużej dokładności i nie chcemy wydawać dodatkowych pieniędzy na szlifierkę oscylacyjną czy mimośrodową.

Aby szlifować drewno kątówką potrzebujemy zamocować na niej albo tarczę lamelkową albo specjalny dysk do którego możemy przymocować krążki ścierne z rzepem wykonane z papieru ściernego. Nieco mniej popularne, ale bardzo skuteczne są również tzw. krążki fibrowe mocowane w szlifierkach kątowych za pomocą specjalnego adaptera.

Ważną rzeczą o której musimy pamiętać jest to, że szlifierką kątową bardzo łatwo przypalić drewno – zwłaszcza, gdy szlifierka nie ma regulacji obrotów. Gdy chcemy zgrubnie nadać kształt drewnu – najlepiej użyć grubszej granulacji i dociskać szlifierkę delikatniej. Większe ziarna papieru ściernego i odległość między nimi zapewnia lepsze chłodzenie poprzez pęd powietrza. Najgrubszy papier ścierny na rzep jaki można zazwyczaj kupić to P36, krążki fibrowe są dostępne w bardzo grubych granulacjach, jak np. P16.

Tarcza lamelkowa posiada przyklejone na zakładkę paski płótna ściernego – najczęściej dostępne są granulacje. P40, czy P60 (czasami spotyka się P80 lub P120 – ale lepiej do drewna ich nie stosować). Mocuje się ją do szlifierki tak samo jak wszystkie inne tarcze (nie wymaga żadnych przejściówek i adapterów). Jej koszt oscyluje wokół 4-10 PLN w zależności od marki i sklepu.

tarcza lamelkowa klingspor

na zdjęciu: tarcza lamelkowa

Dysk do szlifierki posiada rzep dzięki któremu mocujemy krążki ścierne i możemy je bardzo łatwo zmieniać. Krążki z papieru ściernego posiadają tą zaletę, iż dostępnych jest wiele granulacji (od P36, zazwyczaj do P240-P320) i są dość tanie – 30-70 groszy za sztukę. Koszt wymaganej przystawki do szlifierki to ok. 15-30 PLN. Najpopularniejszy rozmiar krążków i adapterów to 125 mm.

MODECO_DYSK_GUMOWY_DO_SZLIFIERKI_125MM_NA_RZEP_M149716 krążek ścierny bez otworów
Adapter – dysk z rzepem – do szlifierki kątowej, źródło: strefaokazji.pl Krążek z papieru ściernego – mocowany na rzep

 

Krążek fibrowy podobny jest nieco do krążka z papieru ściernego na rzep, z tą różnicą iż ma podkład z bardzo grubego tworzywa, przez co jest bardzo wytrzymały. Mocuje się go do szlifierki kątowej za pomocą specjalnego adaptera (dysku wsporczego), którego koszt to kilkanaście złotych. Krążki występują w rozmiarach 115 mm oraz (popularniejsze) 125 mm. Dużą zaletą krążków fibrowych jest to, iż są dostępne w bardzo grubych granulacjach – od P16 w górę.

dysk fibrowy Klingspor CS561

Dysk/krążek fibrowy

O ile tarczą lamelkową i krążkami fibrowymi będziemy zdzierać duże ilości drewna o tyle użycie krążków na rzep, które dostępne są w drobniejszych granulacjach pozwoli na osiągnięcie w miarę gładkiej powierzchni. Trzeba mieć na uwadze fakt, iż przy tego typu zastosowaniach precyzyjne prowadzenie szlifierki jest trudne i chwila nieuwagi może nas kosztować nierówne zakola i wgłębienia w drewnie  – szczególnie przy jego miękkich gatunkach. Najlepiej zawczasu zrobić kilka prób niż zniszczyć obrabiany materiał – może się okazać, iż kupno w markecie taniej, szlifierki oscylacyjnej lub mimośrodowej jest lepszym wyjściem.

Poniżej zamieszczamy dwa filmy demonstrujące obróbkę drewna szlifierką kątową – jednocześnie bardzo polecamy wszystkie filmy Mitchell’a Dilman’a 🙂

 

 

Obrazek wyróżniający artykułu: (C) Mitchell Dilman – kadr z youtube.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments